Forum Techniki Nurkowania

Sprężarkownia - Mieszałka TRIMIKSOWA

niedzwiedz - 2011-12-26, 16:59
: Temat postu: Mieszałka TRIMIKSOWA

Posty dotyczące mieszania helu wydzieliłem z wątku: Technika nurkowania - sprzęt nurkowy » Sprężarkownia » Mieszałka NITROKSOWA - Bogen

ciekawe czy tak samo mozna by bylo zrobic trimix ?? np zamiast tlenu puszczac hel :) no i jak to jest do tych mieszanek , czy po jakims czasie te gazy sie od siebie oddzielają??
jacekvw - 2011-12-26, 19:02
:
Oczywiscie ze tak mozna
MacDyver - 2011-12-26, 19:15
:
jacekvw napisał/a:
Oczywiscie ze tak mozna

To nie jest tak "oczywiste":
Analizator O2 analizuje zawartość O2, nie He.
Ograniczenia zawartości mieszanin wynikające z właściwości kompresora.
Dostęp do helu.
Uprawnienia do wykonywania mieszanin.
Świadomość zagrożeń.

Od tego czym oddychamy zależy nasze życie...
jacekvw - 2011-12-26, 19:16
:
Ale troche inaczej sie to miesza
Trzeba zastosowac automat jednostopniowy i bezposrednio z niego zapodawac do sprezarki hel a na koniec domieszac powietrze,

No i do tego oczywiscie analizator helowy, wiecej kombinacji, ale butle z helem do zera wyssiesz
niedzwiedz - 2011-12-26, 20:45
:
no własnie o czyms takim myślałem by podawac do mieszalnika tlen i hel i dwa analizatory, oczywiscie brak doplywu normalniego powietrza.
jacekvw - 2011-12-26, 22:01
:
Najpierw tlen na zasadzie przetaczańia a potem hel sprezarka
Automat np kaiman bez problemu da rade
niedzwiedz - 2011-12-26, 22:09
:
jacekvw napisał/a:
ale tak wchodzimy w czystosc tlenowa a to wali cała definicje prostego mieszania gazow
Bogusław Chmielnik - 2011-12-29, 21:13
:
jacekvw napisał/a:

Cytat:
Trzeba zastosowac automat jednostopniowy i bezposrednio z niego zapodawac do sprezarki hel a na koniec domieszac powietrze,

Hej.
Mieszać tak się da i to z powodzeniem jednak nie będzie to mieszanie ciągłe ;-)
slawek290 - 2011-12-29, 22:32
:
jacekvw napisał/a:

Lepszy chyba patent z balonem .
jacekvw - 2011-12-29, 22:41
:
Balonem? Mozesz rozwinac
slawek290 - 2011-12-30, 00:08
:
Butla z helem wąż do balona . Wąż od kompresora do balona . Hel leci do balona a kompresor sobie pobiera hel z balona . Jak bardzo musimy odkręcić butlę z helem widzimy po objętości balona . Trochę licho to opisałem (fajny opis jak to zrobić był gdzieś na necie )
niedzwiedz - 2011-12-30, 15:01
:
no ale ogólnie balonem czy kajmanem ,jestem ciekaw czy da rade zrobic tak tmx
Bogusław Chmielnik - 2011-12-30, 22:25
:
Cytat:
no ale ogólnie balonem czy kajmanem ,jestem ciekaw czy da rade zrobic tak tmx

Oczywiście.
Do momentu kiedy w butli przemysłowej masz ilość helu umożliwiającą przetaczania do danej butli nurkowej mieszasz parcjalnie.
Gdy już nie jesteś wstanie przetoczyć helu zawartego w butli przemysłowej do nurkowej gdyż ciśnienie w niej jest zbyt małe przez wymieniony balon lub kajman bijesz hel z butli przemysłowej do nurkowej przez sprężarkę.

Noo a jak zrobić mieszałkę TMX :?: :-)
Bogusław Chmielnik - 2012-01-01, 18:29
:
slawek290 napisał/a:
Trochę licho to opisałem (fajny opis jak to zrobić był gdzieś na necie )

Sławek a pamiętasz gdzie ;-) :?:
slawek290 - 2012-01-01, 19:16
:
Bogen napisał/a:
Sławek a pamiętasz gdzie

Szukałem a nie znalazłem , z tego co wiem to sposób na balona między butlą z helem a kompresorem jest dość popularny wśród " sprężających hel "Może by na DT zapytać ?
niedzwiedz - 2012-01-01, 20:17
:
uwazam ze gumowy balon nie bedzie dobrym rozwiazaniem to jak by w REBIE zamontowac spręzynę uciskającą worek powietrzny , za to zastosowania takiego balonu typu AMBU gdzie scianki sa nierozciagliwe jest jak najbardziej ok
JacekKG - 2012-09-29, 21:35
:
A macie jakies doswiadczenie z balakierka?
Bogusław Chmielnik - 2012-10-07, 20:16
:
JacekKG napisał/a:
A macie jakies doswiadczenie z balakierka?

Ja nie.
Obecnie TMX bije parcjalnie. Dobijam z mieszałki nitroksowej / banków 32/AIR albo wszystko po kolei.

Kombinujesz z TMX mieszaniem ciągłym ?
JacekKG - 2012-10-07, 20:40
:
Przy parcjalnym i obecnej cenie helu, za duzo kasy zostaje w butlach, wiec jedyne sluszne rozwiazanie to oproznienie butli prawie do zera.
Wiec powiem tak CN-bludive niedlugo bedzie mieszac TMX metoda ciagla. Ale najpierw musze skonczyc bank powietrza.
MacDyver - 2012-10-07, 20:48
:
JacekKG napisał/a:
Przy parcjalnym i obecnej cenie helu, za duzo kasy zostaje w butlach, wiec jedyne sluszne rozwiazanie to oproznienie butli prawie do zera.
Wiec powiem tak CN-bludive niedlugo bedzie mieszac TMX metoda ciagla. Ale najpierw musze skonczyc bank powietrza.

Mozna bic parcjalnie i oproznic butle z helem do zera 8-)
JacekKG - 2012-10-07, 21:06
:
Tak mozna?
Mozesz mi przedstawic jak by to wygladalo.
Scenariusz: jade z kolega na nurka potrzebuje nabic 4 twiny np 18/40
Ile kupic butli helowych i jak je oproznic do zera.
Bogusław Chmielnik - 2012-10-07, 21:06
:
JacekKG napisał/a:

Nie znam nikogo kto by zostawiał Hel w butlach.
To żaden problem.
Cytat:
Wiec powiem tak CN-bludive niedlugo bedzie mieszac TMX metoda ciagla.

Jak łączycie jednoczesne mieszanie / dawkowanie helu i tlenu?
Robicie mieszałkę samemu czy gotową ?

Czy macie mieszałkę EANx?

Jakie widzicie PLUSY mieszania ciągłego TMX?
Bogusław Chmielnik - 2012-10-07, 21:14
:
JacekKG napisał/a:
Tak mozna?
Mozesz mi przedstawic jak by to wygladalo.
Scenariusz: jade z kolega na nurka potrzebuje nabic 4 twiny np 18/40
Ile kupic butli helowych i jak je oproznic do zera.

Bez informacji jakie to twiny ciężko będzie odpowiedzieć na twoje pytanie ale zakładając, że macie 2x12 bite do 200 bar potrzebujesz 154 bary helu czyli jedną butle helową.

Po spadku ciśnienia w butli hel przetaczasz przez sprężarkę.
JacekKG - 2012-10-07, 21:20
:
Obecnie mamy mieszalke EAN wlasnej konstrukcji, w wolnym czasie zastapi ja balakierka EAN/TMX z ciaglym pomiarem i automatyka sterujaca.
Plusem jest mniejsza pracochlonnosc wykonywania mieszanin, i powinno obnizyc koszty mieszania, zamrozenia pieniedzy. Wystrczy 1-2 butle i robimy co chcemy - mam nadzieje.
Bogusław Chmielnik - 2012-10-07, 21:25
:
JacekKG napisał/a:
Wystrczy 1-2 butle i robimy co chcemy - mam nadzieje.

Teoretycznie tak a w praktyce przy 3-5 osobach regularnie nurkujących po sam OXY będziecie śmigali 2 x miesiącu. Po jedną butle nawet się nie wybieramy.
Do samych 50 będziecie potrzebowali więcej butli.
Hel to już inna para kaloszy.

JacekKG napisał/a:
Obecnie mamy mieszalke EAN wlasnej konstrukcji, w wolnym czasie zastapi ja balakierka EAN/TMX

Wracając do mieszałki.
Kompleksowe bicie na pewno wygodne.
Ciekaw jestem jaki jest koszt maszyny jaką planujecie kupić :?:
JacekKG - 2012-10-07, 21:34
:
Ile macie butli helowych na stanie? Przetaczacie tylko z butli do butli czy uzywacie do tego sprezarki?

Na szczescie hurtownie gazow mamy 20m od bazy , wiec zapas tlenu to ok 2-3szt, helu nie bedzie wiecej niz 2szt.

Nie doczytalem ze przez sprezarke przetaczacie.
Jest w tym wypadku jeden maly minus - strasznie sie grzeje i trzeba uwazac zeby pierscieni nie przypiec lub oleju nie zagotowac.
Bogusław Chmielnik - 2012-10-07, 21:46
:
JacekKG napisał/a:
Ile macie butli helowych na stanie?

Nie rozumiem pytania. :-/
Butla to tylko zbiornik który nic nie kosztuje. ( poza zakupem i serwisem ).
Obecnie hel mamy w 4.
JacekKG napisał/a:
Przetaczacie tylko z butli do butli czy uzywacie do tego sprezarki?

Jak już pisałem powyżej po spadku ciśnienia w butli hel przetaczamy przez sprężarkę.

Oczywiście można rozważyć zakup Boostera jednak tu należałoby indywidualnie rozpatrzyć sens zakupu takiego urządzenia.

Ciekaw jestem jaki jest koszt maszyny jaką planujecie kupić :?:
Bogusław Chmielnik - 2012-10-07, 21:54
:
JacekKG napisał/a:
Nie doczytalem ze przez sprezarke przetaczacie.
Jest w tym wypadku jeden maly minus - strasznie sie grzeje i trzeba uwazac zeby pierscieni nie przypiec lub oleju nie zagotowac.

Robimy to już od jakiegoś czasu. Przy nowej butli przez sprężarkę leci 100 bar czyli 5000l sprężane do 200bar i jak na razie nic się nie dzieje.

Możesz rozwinąć :scratch:
JacekKG - 2012-10-07, 22:13
:
Sama butla nie kosztuje za duzo. Ale jak masz jechac po 4 pelne to nogi sie troche uginaja. I jednoczesnie kwestia zamrozonych pieniedzy w gazie.
Za uzywana balakierke trzeba dac ok 5-6tys. Jest firma chyba gdzies na slasku co robi nowe mieszalki za ok 12tys z pelna automatyka - czasmi na allgro widzialem.

Hel jest slabym przewodnikiem ciepla przez co przy sprezaniu nie odbiera energii cieplnej od elementow sprezarki (TLOK, cylinder, glowica) i zostaje tylko kwestia chlodzenia zewnetrznego ( przeplyw powietrza omywa glowice i cylinder)
Bogusław Chmielnik - 2012-10-07, 22:29
:
Cytat:
Sama butla nie kosztuje za duzo. Ale jak masz jechac po 4 pelne to nogi sie troche uginaja. I jednoczesnie kwestia zamrozonych pieniedzy w gazie.

To już kwestie logistyki prowadzenia blenderni.
Myślę, że praktyka szybko pokaże czy wygodniej Wam mieć więcej butli i gaz w zapasie bez niespodzianek braku gazu przed nurkowaniami czy też częstsze odbieranie gazów. Większa ilość butli to wygoda w zarządzaniu mieszaniem gazami.
Inaczej wygląda sprawa przetaczania OXY do tlenówek, OXY do 50 - tki, czy też EANx poniżej 40%.

JacekKG napisał/a:
Hel jest slabym przewodnikiem ciepla przez co przy sprezaniu nie odbiera energii cieplnej od elementow sprezarki (TLOK, cylinder, glowica) i zostaje tylko kwestia chlodzenia zewnetrznego ( przeplyw powietrza omywa glowice i cylinder)

Dziękuje za informacje.
Faktycznie też o czym czytałem. Tyle, że zastanawiam się jak to ma się do praktyki. Przetaczane bary nie są to ilości które spędzają sen z powiek. Posiadając więcej butli można odpowiednio planować bicie tak aby maksymalnie przetaczać parcjalnie a dalej np. przy 18/45 to jakieś 47-48 bar z banku helowego - sprężarka nie zdąży się dobrze zagrzać.
Może pokuszę się o jakieś testy. :-)
JacekKG - 2012-10-07, 22:41
:
Po ustabilizowaniu sie temp jakies 10-15 min pracy zrob pomiar http://allegro.pl/listing...string=Pirometr nawet takim za 50zl. I zobacz jakma sie to samo do helu.
Tak z ciekawosci napisz jaki rozklad temp bedzie na wszystkich stopniach na powietrzu i helu.

A jaka macie wydajnosc sprezarki?
szczemar - 2012-10-13, 20:23
:
Hehe, ciekawa dyskusja . Czekam na ciąg dalszy .
Slawek - 2012-10-14, 07:48
:
JacekKG napisał/a:
Hel jest slabym przewodnikiem ciepla przez co przy sprezaniu nie odbiera energii cieplnej od elementow sprezarki (TLOK, cylinder, glowica)

Jak to się ma do praktyki to nie wiem, ale w powyższym zdaniu jest fałsz, bo Hel jest świetnym przewodnikiem ciepła, o wiele lepszym od powietrza. Dlatego używamy Argonówek przy nurkowaniach TMX.
anarchista - 2013-03-18, 13:55
:
jacekvw napisał/a:

Da się to zrealizować na każdym AO bez bajerów, może być AP 3 Faser, Mors, Kajman Mistral, czy też AO 2 stopniowe o stopniach rozdzielonych. Dla "Duch" realizacja nastąpiła na AO Auer o stopniach rozdzielonych.
Co trzeba zrobić ?
Układ inercyjny. Czyli komora powietrzna (wodna w AO nurkowym) musi mieć ograniczenie przepływu powietrza z zewnątrz. dzięki takiemu rozwiązaniu AO wolno reaguje na zmiany wydatku. Dla "Ducha" był to otworek o średnicy 1mm.
Po co taki trick ?
sprężarka zasysa potem spręża, zwykły AO próbuje nadążyć i wpada w drgania.
Z układem inercyjnym nie może tego zrobić natomiast AO dostosowuje się do tempa pracy sprężarki.
Rozwiązanie tego typu jest szeroko stosowane w instalacjach gazowych podciśnieniowych, wystarczy obejrzeć ich reduktor na który mówią parownik.

pozdrawiam rc
Bogusław Chmielnik - 2013-03-18, 14:08
:
anarchista napisał/a:
Dla "Duch" realizacja nastąpiła na AO Auer o stopniach rozdzielonych.

anarchista napisał/a:
Dla "Ducha" był to otworek o średnicy 1mm.

Witaj.
Przepraszam ale nie bardzo rozumiem.
O jakiej realizacji dla Duchów piszesz ?

Przetaczanie Helu przez sprężarkę nie stanowi problemu.
Jednak wciąż nie jest to mieszałka trimiksowa. :-?

Czy masz pomysł jak zbudować mieszałkę TMX ?
anarchista - 2013-03-18, 21:47
:
Bogusław Chmielnik napisał/a:
O jakiej realizacji dla Duchów piszesz ?

To ten człowiek:
Piotr Dusza "Duch"
Instructor: Advanced Wreck Diving, Advanced Trimix,
Advanced Gas Blender, Oxygen (02) Equipment Service Technician,
DPV, Solo Diving, SideMount Diving

SDI/TDI Technical Training Facility #1003335"

Ma AO do sprężarki, który nie wymaga worków, dzięki rozwiązaniu o którym napisałem, działa.

Mieszałkę TMX można zrealizować na kilka sposobów, najprościej to 2 szeregowo połączone mieszałki nitroksowe. W pierwszej mieszamy nitroks bazowy, w drugiej dodajemy hel. Do tego wariantu wystarczają 2 detektory tlenu. Też trochę elektroniki.
Bardziej poprawną formą jest mieszałka która w locie ocenia zawartość helu, tu techniki pomiaru prędkości dźwięku są najciekawsze. Wiktor Bolek miał realizację helomierza wykorzystującą samochodowy piezoceramiczny element od ultradźwiękowych układów cofania samochodów. Rozwiązanie jest bardzo tanie i zostało kupione przez CERN jako miernik do pomieszczeń w których są instalacje helowe.
Czesi mają wprost możliwość stosowania jako element do mieszałki swojego detektora helu tlenu i azotu.

pozdrawiam rc
Bogusław Chmielnik - 2013-03-18, 22:06
:
Hej.
anarchista napisał/a:
To ten człowiek:
Piotr Dusza "Duch"

To zdecydowanie dokładniejsza informacja. ;-)

anarchista napisał/a:

Ma AO do sprężarki, który nie wymaga worków, dzięki rozwiązaniu o którym napisałem, działa.

Zgadza się - wystarczy zwykły AP3.

anarchista napisał/a:
Bolek miał realizację helomierza wykorzystującą samochodowy piezoceramiczny element od ultradźwiękowych układów cofania samochodów. Rozwiązanie jest bardzo tanie i zostało kupione przez CERN jako miernik do pomieszczeń w których są instalacje helowe.
Czesi mają wprost możliwość stosowania jako element do mieszałki swojego detektora helu tlenu i azotu.

Wybacz ale o czym piszesz?
Posiadam analizator helowy, nawet z Czech ;-) tylko jak to ma się do budowy mieszałki :-/

anarchista napisał/a:
Mieszałkę TMX można zrealizować na kilka sposobów, najprościej to 2 szeregowo połączone mieszałki nitroksowe. W pierwszej mieszamy nitroks bazowy, w drugiej dodajemy hel. Do tego wariantu wystarczają 2 detektory tlenu. Też trochę elektroniki.

Możesz rozwinąć ten projekt ?
O jakiej elektronice piszesz ?

Bardzo ogólnie napisałeś i jakoś ciężko jest mi przełożyć to co czytam na krok do przodu w projekcie oraz ewentualnej budowie mieszałki.
anarchista - 2013-03-19, 08:19
:
Posiadam analizator helowy, nawet z Czech ;-) tylko jak to ma się do budowy mieszałki :-/

Jedna z możliwości tego analizatora to robienie odczytów, posiadając precyzyjne informacje co jakiś czas masz to co potrzeba do korekt w mieszałce szeregowej.
Możesz rozwinąć ten projekt ?
O jakiej elektronice piszesz ?

Bardzo ogólnie napisałeś i jakoś ciężko jest mi przełożyć to co czytam na krok do przodu w projekcie oraz ewentualnej budowie mieszałki.

Napisałem wprost.
Jak wyglądała 1 wersja mieszałki Ryszarda Bałakiera ?
elektrozawór i zawór iglicowy okresowe włączanie i wyłączanie.
Średnia dawała mieszaninę.
Druga wersja miała sterowanie prądu w cewce elektrozaworu, była dużo dokładniejsza.
(istotne informacje o elektrozaworach dostałem od R. Bałakiera za co dziękuję)
Kolejna wersja dostępna np w Vertigo to ogranicznik przepływu stosowany w instalacjach gazowych sterowany cyfrowo. To wystarcza do zbudowania mieszalników w różnych wariantach.
Nie są to trudne sprawy, Interspiro również ma wersję mechaniczną mieszalnika kilkadziesiąt lat temu zrealizowaną.
Elektronikę możesz zrealizować w wersji analogowej lub cyfrowej, nie ma tu niczego odkrywczego regulatory: PI, PD, PID są szeroko znane.

Co jest trudnego w zrozumieniu wersji szeregowej ?
W pierwszym stopniu przygotowujemy nitroks, o takim samym stosunku azotu do tlenu jaki jest w TMX, to kontrolujemy poziomem ppO2 (wskazania zależą od wilgotności i temperatury) tu dodajemy tlen, w drugim kroku dodajemy hel (ppO2 maleje), tak żeby osiągnąć wymagane ppO2 jak w TMX (pojawiają się problemy z dokładnością pomiaru ppO2 przy niskich poziomach).
Wszystko jest jasne, jakie potrzebne są ograniczniki bezpieczeństwa również wprost wynikają z działania takiego rozwiązania.

Ciekawą wersję mieszalnika TMX ma Wojciech Czechowski z Wrocławia, więcej można się od niego dowiedzieć.

pozdrawiam rc
Jarek Andrzejewski - 2013-03-19, 09:49
:
anarchista napisał/a:
Bolek miał realizację helomierza wykorzystującą samochodowy piezoceramiczny element od ultradźwiękowych układów cofania samochodów. /.../

Wybacz ale o czym piszesz?

zapewne chodzi o pomiar zawartości helu bazującą na różnicy prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu i w trimiksie (za wikipedią: prędkość dźwięku w helu jest ok. 3 razy większa niż w powietrzu).
Któż z nas nie "gadał helem"? :-)
anarchista - 2013-03-19, 11:36
:
Jarek Andrzejewski napisał/a:
zapewne chodzi o pomiar zawartości helu bazującą na różnicy prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu i w trimiksie
Nie tylko, mieszanina azot i hel może mieć taką samą prędkość rozchodzenia się dźwięku, jak mieszanina tlen hel (tlenu nieco mniej niż azotu), dlatego potrzebny jest także pomiar ppO2, galwanicznym detektorem najlepiej z kwaśnym elektrolitem (dlaczego nie popularnym alkalicznym ? , bo ma mniejsze napięcie resztkowe dla niskich poziomów tlenu).

pozdrawiam rc
Jarek Andrzejewski - 2013-03-19, 12:05
:
anarchista napisał/a:
Nie tylko, mieszanina azot i hel może mieć taką samą prędkość rozchodzenia się dźwięku, jak mieszanina tlen hel (tlenu nieco mniej niż azotu), dlatego potrzebny jest także pomiar ppO2,

jasne, za dużego skrótu myślowego użyłem Oczywiście tlen mierzymy standardowo, a do helu ciekawy pomysł z tymi ultradźwiękami. I w sumie chyba o to chodzi: tlenu musi być odpowiednio dużo (albo mało), żeby na głębokości było w sam raz, a całość nie za gęsta :-)
MacDyver - 2013-03-19, 18:49
:
anarchista Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę - jeden obrazek starcza za 30 zdań - może jakiś schemat?
anarchista - 2013-03-19, 21:22
:
MacDyver napisał/a:
Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę - jeden obrazek starcza za 30 zdań - może jakiś schemat?
Trochę zasada zerżnięta z Konfucjusza.

Wiktor Bolek publikował w PHR, łatwo można to odszukać, również na RBW anglik prezentował badania nad ultradźwiękowym analizatorem do CCR.
Musiał bym przekopać korespondencję w której jest link do anglika, link do PHR zawiesiłem już na forum.
Informacja o błędach detektórów tlenu jest w angielskiej wersji analizatora tlenowego DIY, link zostawiłem na FN, potem na forumCS i portalu nurkowym. Niestety fora Padły poza FN, lecz tam to ponda 5 lat temu było zawieszone.

pozdrawiam rc
anarchista - 2013-03-20, 09:12
:
MacDyver napisał/a:
Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę

Jeden z kolegów pracował w USA, jak człowiek czegoś nie rozumie to się jego pyta czy mam narysować ?
To płachta na byka.

Podałem informację o sterowaniu w 2 wariancie mieszałki R.Bałakiera.
Wątpię żeby ta informacja była zrozumiała w szczegółach.
Dla chętnych żeby się zastanowić i dobrze zrozumieć funkcjonowanie sprzętu, zawieszam elektorozawór w rozłożeniu. Przemysłowe zawory są tylko nieco większe zasada działania i rozwiązania konstrukcyjne są podobne.

http://rebreathers.pl/forum/download.php?id=2

Problemy jakie pojawiają się przy mieszałce są bardzo podobne do tych jakie są w obiegach zamkniętych.

pozdrawiam rc
MacDyver - 2013-03-20, 20:18
:
anarchista napisał/a:
MacDyver napisał/a:
Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę - jeden obrazek starcza za 30 zdań - może jakiś schemat?
Trochę zasada zerżnięta z Konfucjusza.(...)

Dobre wzorce się naśladuje, klasyków dogłębnie studiuje i wyciąga wnioski, rżnąć to można głupa.

Zasada kolegi z USA sprawdza się też zupełnie-po-przeciwnej-stronie-USA. Dzięki za schemat.
anarchista - 2013-03-20, 22:23
:
MacDyver napisał/a:
rżnąć to można głupa.

To jak zmieniając natężenie prądu w elektrozaworze, osiągnąć zmieniający się wydatek ?
Jak zmienić zakres tego wydatku ?

Rozwiązanie można podać na tacy, lecz taka forma jest ulotna.
Można odpowiednimi pytaniami zmusić do myślenia, pogłębia to wiedzę i głęboko zapada w pamięć.
Dlatego wybieram taki wariant.

pozdrawiam rc
zdziebel - 2016-12-18, 21:32
:
W wątku Sprężarkownia Gorzowskiej Grupy Nurkowej Zdziebeł napisał:

Cytat:
Jarku, my mamy analizator He/O2 DIVESOFT'a
Wiem, że można go wykorzystać do pomiaru ciągłego tmx a tym samym uzyskać mieszałkę TMX. Kwestia tylko jak to wszystko podłączyć, może jakiś moduł potrzebny itp. Masz pojęcie o tym więc może pomożesz kolegom ;)?? Jak podejść do temtu, od czego mielibyśmy zacząć? Zbudować mieszałkę i wtey myśleć o podłączeniu w system DIVESOFTa?

Bogusław Chmielnik - 2016-12-19, 09:01
:
zdziebel napisał/a:
ak podejść do temtu, od czego mielibyśmy zacząć? Zbudować mieszałkę i wtey myśleć o podłączeniu w system DIVESOFTa?

Myślałem o tym.
Wydaję się proste. ;-)

Kombinuje czy nie wystarczyłby jeszcze jeden reduktor, taki jaki mamy i złożenie rurek do kupy.
Tlen dajemy jak teraz + hel z dodatkowego reduktora.
Problem jaki mam to jak jednocześnie ustalić przepływy. Jak wiesz ustawienie OXY zajmuje chwile. Powiedzmy, że do ustawienia odpowiedniej mieszanki walimy w powietrze.

OXY jest o ok to co dalej w powietrze i teraz HEL?
Trochę mi to nie pasuje ..

Kolejna sprawa, że tak jak piszesz DIVESOFT ma opcje pomiar ciągłego a to może wszystko zmieniać.

Wydaje mi się, że na 100% potrzebny jest reduktor do Helu.
Jarek Andrzejewski - 2016-12-19, 10:33
:
O mieszaniu to mam pojęcie teoretyczne: zgrubnie wiem, jak policzyć ile i czego dobić lub upuścić, żeby było to, co chcemy. Czyli moja pomoc będzie mało przydatna w tym względzie. Mam za to nadzieję, że kwestie pomiarowe ppHe uda mi się ogarnąć (bo do ppO2 wystarcza czujnik).
Tak sobie gdybam: skoro hel jest tak piekielnie (ang. hell :) ) drogi, to może lepiej ciągle zmieszać nitrox, a hel dobić na koniec?
Bogusław Chmielnik - 2016-12-19, 14:34
:
Tak sobie gdybam: skoro hel jest tak piekielnie (ang. hell :) ) drogi, to może lepiej ciągle zmieszać nitrox, a hel dobić na koniec?

Tak też się robi.
Problem powstanie w momencie gdy ilość heli w butli jest zbył mała i nie ma jak przetoczyć tego co mamy w butli do helowej do butli nurkowej:
A. pustej
B. nie mówiąc już o takiej która zawiera już jakiś gaz.
seradam - 2017-03-10, 11:37
:
A co powiecie na dwa analizatory tlenowe. Robimy jak w klasycznym nitroksie i po mieszalniku nitro dajemy kolejny z helem a za nim drugi czujnik tlenu. W ten sposób ustawiasz przepływ tlenu na pierwszym a na drugim widzisz jaki jest stosunek nitro do helu. I tu by się przydał taki elektroniczny analizator, który by już liczył różnicę.
Jarek Andrzejewski - 2017-03-10, 16:04
:
Różnicę spokojnie policzysz on-line procesorkiem. Wystarczy oba wskazania wysłać do jednego komputera.
Ale co w przypadku, jeśli przepływ któregoś z gazów w stosunku do innych się zmieni?
Bogusław Chmielnik - 2017-03-11, 07:53
:
Ale co w przypadku, jeśli przepływ któregoś z gazów w stosunku do innych się zmieni?

... a zmienić się może .
Choćby z powodu zmiany ciśnienia w butli. Tu dość istotne jest jakiego reduktora używamy.
Istotne zmiany występują też podczas wyczerpania zapadów gazu.

Jednak większy problem to fakt, że wraz ze zmianą ciśnienia z butli należy regulować - korygować ilość " podawanych " gazów.

Ogólnie pomysł fajny.
seradam - 2017-03-13, 16:51
:
Mnie głównie interesowała możliwość bezpiecznego mieszania nitroksów. Tak powstał pewien projekt, ale sami wiecie, że temat czystego O2 jest dość delikatny.
Jak się uda dostać regulator z możliwością elektronicznego sterowania , to będę działał dalej. Na teraz to można zrobić analizator z dużym wyświetlaczem LED i alarmami za dużo i za mało tlenu w mieszance. Ewentualnie można wprowadzić kalkulator, na zasadzie ile mam teraz w butli i jaki gaz , jaki chcę osiągnąć i urządzenie pokaże nam jaki powinniśmy dobić. I czy się da nie przekraczając bezpiecznego dla sprężarki 40%... Najlepiej sterowanie po wifi...
wiecznychlopiec - 2017-03-13, 18:12
:
http://forum-nuras.com/vi...er=asc&start=20

poczytaj Rysia, elektrozawór rozwiązuje problem
Jarek Andrzejewski - 2017-03-13, 21:45
:
WiFi możesz prosto uzyskać, jeśli zastosujesz ESP8266 lub ESP8285 (to samo z wbudowaną pamięcią programu). Arduino IDE też go obsługuje, a dodatkowo jest mocniejszy od atmeg.
seradam - 2017-03-15, 21:17
:
Z kontrolerem na razie nie widzę problemów. Bardziej mnie martwi bezpieczeństwo. Tzn ewentualne awarie.