Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jezioro Turkusowe w ujęciu historyczno-geologicznym
Autor Wiadomość
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-15, 15:28   Jezioro Turkusowe w ujęciu historyczno-geologicznym

Dział o Jeziorze Szmaragdowym odkrył przed wami wiele tajemnic. Ten dział zaprezentuje wam też niezwykły akwen, bo Jezioro Turkusowe cieszy się nie mała popularnością. Przed ponad okres kilku miesięcy tuż po obronie przystąpiłam do analizy historii tego niezwykłego zbiornika wodnego. Zapraszam serdecznie do zagłębienia się w ten dział.

Jezioro Turkusowe tak samo jak Jezioro Szmaragdowe, jest zatopioną kopalnią odkrywkową.
Dzisiaj wygląda tak:Natomiast, gdy odgrywało rolę jako kopalnia jego wygląd był taki:
   
Tequas
Konrad


Ubezpiecznie: KRUS
Wiek: 31
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 301
Skąd: Szczecin/Przytoń/KG
Wysłany: 2013-07-15, 15:32   

I obowiązuje na nim całkowity zakaz nurkowania :( nawet znajomości w miejscowym urzędzie nic nie pomogły :(
_________________
Pozdrawiam,

Konrad
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-15, 17:57   

Troszkę historii i legend na temat Jeziora Turkusowego.
"Wapnica to miejscowość na wyspie Wolin słynąca z ciepłego mikroklimatu, który sprawia, że znakomicie rosną tu czeremchy i złotokapy, robinie i brzoskwinie, antypki, bożodrzewa i szakłaki. Występują zwarte kępy tarniny, głogu, dzikiej róży, karagany i rokitnika. Rośnie tu również najstarszy pomorski dąb „Prastary”, który ma 6,8 m obwodu i 650 lat, a także jego trzej wiekowi bracia: „Trzygłów”, „Świętowit” i „Jarowit”.

Jednak najbardziej znanym obiektem przyrodniczo - krajobrazowym Wapnicy jest jezioro Turkusowe malowniczo wtopione w Pagórki Lubińsko - Wapnickie. Jezioro ma 21 m głębokości, 6,74 ha powierzchni i kryptodepresję czyli dno położone 8,6 m poniżej poziomu morza. Wyjątkowy kolor wody powodują wapienie, których związki rozpuszczone w wodzie rozszczepiają białe światło słoneczne i eksponują widmo niebiesko - zielone. Stąd turkusowy odcień wody w jeziorze. Do jeziora wpływa jeden strumyk, który bierze początek w niecce górnego tarasu. Tam znajduje się uroczy Srebrny Staw będący wypływem wód gruntowych. W dnie jeziora Turkusowego są jeszcze dwa lub trzy wypływy wód podziemnych, które zimą, pod lodem tworzą oparzeliska.

Dookoła jeziora wiedzie wytyczony w 2005 roku szlak turystyczny z atrakcyjnymi punktami widokowymi na ten przepiękny zbiornik wodny. Przy szlaku zachowały się fragmenty fundamentów kolejki linowej, którą - wydobywane i palone w Wapnicy /niem. Kalkofen = piec wapienny/ wapno - transportowano do cementowni w Lubinie. Wysokie brzegi miejscami przechodzą w wapienne i piaskowe urwiska osiągające kulminację na zboczu Piaskowej Góry, skąd panorama jeziora jest najrozleglejsza. Bogactwo drzew i krzewów występujących dookoła jeziora wykorzystano tworząc przyrodniczą ścieżkę edukacyjną.

Przed około piętnastu tysiącami lat lądolód z dalekiej Skandynawii przetransportował tutaj ogromny porwak kredowy. Skałę tę zbudowały pancerzyki otwornic, które żyły 90 milionów lat temu w wodach praoceanu. Po wycofaniu się lądolodu w morzu piasków pozostał ten wapienny ostaniec. Już w XVII kopano tutaj wapienie używane do bielenia tkanin i jako nawóz.

Nowoczesną kopalnię odkrywkową wapienia wyposażoną w kolejkę wąskotorową oraz napowietrzną kolejkę linową uruchomiono w 1857r. Wtedy Johannes Quistrop zbudował w Lubinie cementownię cementu portlandzkiego, która pod koniec XIX stulecia zatrudniała 800 pracowników i miała własny port przeładunkowy. Wytwarzany tutaj cement transportowano statkami do innych portów.

W 1944r, gdy hitlerowskim Niemcom brakowało już stali do produkcji zbrojeniowej, z cementu tutaj wytwarzanego zostało zbudowanych w świnoujskiej stoczni pięć żelbetowych tankowców. Dwa wraki tych statków leżą obecnie: w jeziorze Dąbie i na Zatoce Pomorskiej. Jeden uniknął zniszczenia. Został nazwany „Capella” i stoi w niemieckim porcie Rostock jako pływająca galeria.

W kwietniu 1945r. kopalnię zamknięto. Niemcy zdemontowali najważniejsze urządzenia. W wyniku braku odwadniania w ogromnej niecce zaczęła gromadzić się woda podskórna oraz pochodząca ze strumienia pobliskiego, górnego wyrobiska.

W październiku 1945r. jezioro stało się faktem .

Z jeziorem jest związana opowieść o miłości radzieckiego oficera i polskiej sanitariuszki mieszkającej w Wapnicy oraz zaręczynowym pierścionku z turkusem. Nosi ona tytuł: „Turkusowa miłość” i ukazuje historię opartą na kanwie autentycznych wydarzeń."


Historia jeziora Turkusowego na podstawie zdjęć:
Zdjęcia
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-15, 22:54   

Cytuje kolejną ciekawą informację.
"Około 200 lat temu, mieszkaniec Kalkofen/Wapnicy Ludwig Küster odkrywszy na swoim polu pokłady kredowe, wykupił prawa do eksploatacji białego surowca, którego głównym odbiorcą była Pomorska Fabryka Cementu Portlandzkiego w Lubinie założona w XIX w. przez Johann'a Gottfried'a Quistorp'a. Do 1930 roku, czynnych było siedemnaście małych zakładów wapienniczych zatrudniających około 280 pracowników. Po 1930 roku, zakłady przechodziły ostry kryzys, w związku z tym ich produkcja nie przekraczała 30 tys. ton cementu rocznie. Z powodu ograniczonego zbytu cementu, którego doszukiwano się m.in. w kryzysie rolnym w latach 1927-28, Pomorska Cementownia Cementu Portlandzkiego w Lubinie zatrudniająca około 400 pracowników, zaprzestała produkcji. Z tego powodu zaprzestano również eksploatacji kredy z wyrobiska kredowego w Wapnicy. Przed II wojną światową, kopalnia kredy w Kalkofen/Wapnicy ruszyła ponownie, a wydobycie kredy było zmechanizowane. Po dziś dzień zachowały się tam betonowe elementy kolejki linowej. Później, pod koniec wojny, z powodu braku zbytu kredy kopalnia ponownie stanęła. Głęboki zbiornik kopalni z czasem napełnił się wodą. Gryficka Spółdzielnia Wielobranżowa podjęła się wypompowania wody z zalanej kopalni przez rok. Na dnie znaleziono rodzinę niemieckich topielców, która popełniła samobójstwo w obawie przed nadchodzącym frontem rosyjskim. Znaleziono również urządzenia wiertnicze, wykorzystywane do ponownej eksploatacji kredy przez Państwowy Ośrodek Maszynowy w Wolinie. Kopalnia uznana za nierentowną, zakończyła swoją działalność w 1954 roku. Po kilku latach zbiornik ponownie napełnił się wodą. "
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-16, 22:24   

Dane z rejestru geostanowisk Polski:
1. Nazwa obiektu: Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin
2. Typ obiektu: pozostałości górnictwa
3. Współrzędne GPS: Φ: 53° 52' 31,992"
Δ: 14° 26' 20,120"
4. Przynależność administracyjna:

zachodniopomorskie - kamieński - Międzyzdroje

4.1 Miejscowość: Wapnica
5. Kraina geograficzna:

Pobrzeża Południowobałtyckie
Pobrzeże Szczecińskie
Uznam i Wolin

6. Opis lokalizacji obiektu: Jezioro znajduje się we wsi Wapnica, dojście od wzgórza Zielonka (15 min), lub od Wapnicy (10 min).
7. Forma własności terenu: skarb państwa
8. Nr i nazwa arkusza mapy: 0113 Międzyzdroje

1. Długość: do: 440 m
2. Szerokość: do: 200 m
3. Wysokość: brak
4. Powierzchnia: brak
5. Objętość: brak
6. Wysokość n.p.m.: 2 m
7. Inne mierzalne cechy: Poziom wód jeziora znajduje się na wys. 2,6 m m n.p.m, głębokość jeziora 21,5 m (kryptodepresja 18,9 m p.p.m.). Powierzchnia 5,57 ha.

1. Forma własności obiektu: skarb państwa
2. Status: na obszarze chronionym
3. Status - uwagi: Jezioro znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego oraz na obszarze Natura2000 - PLH320019 Wolin i Uznam
4. Stan zachowania obiektu:

zadowalający

5. Położenie na szlaku turystycznym
6. Dostępność: łatwo dostępny
7. Ekspozycja: dobrze wyeksponowany
8. Ranga obiektu: międzynarodowa
9. Uwagi o położeniu i dostępności: Obiekt łatwo dostępny zarówno z Wapnicy jak i z Lubinia szlakiem przez wzgórze Zielonka.
10. Ocena atrakcyjności turystycznej: 10
11. Ocena atrakcyjności dydaktycznej: 10
12. Ocena atrakcyjności naukowej: 8
13. Ogólna ocena atrakcyjności obiektu: Obiekt niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym i dydaktycznym. Malownicze ściany wyrobiska poeksploatacyjnego w porwaku skał wapiennych wydobywanych dla produkcji cementu portlandzkiego. Część podwodna wyrobiska to osady kredowe co sprawia że barwa wód jest zielona "turkusowa".
14. Pozostałe uwagi: brak

1. Regiony strukturalne Polski:

niecka szczecińska

2. Wiek geologiczny:

plejstocen
kreda

3.1 Litologia:

Margle

3.2 Forma rzeźby terenu:

inne

3.3 Geneza:

antropogeniczna

4. Uwagi do charakterystyki geologicznej geostanowiska: Jezioro to znajduje się w jednym z licznych wyrobisk poeksploatacyjnych surowców węglanowych na wypie Wolin. Dobrze odsłonięta część profilu znajdującego się poniżej Góry Piaskowej zbudowana jest z białej kredy piszącej z licznymi konkrecjami krzemiennymi. W utworach kredy piszącej stwierdzono występowanie małżoraczków, mszywiołów oraz otwornic.
   
MacDyver


Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 17 Maj 2010
Posty: 2431
Skąd: Szczecin :)
Wysłany: 2013-07-17, 00:38   

Natalia, napisz do jakiego urzędu uderzyć coby nie wyrzucili spod wody. Pomierzymy,
spiszemy, zinwentaryzujemy, pobierzemy próbki jakie trzeba - z kim to
załatwić?
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-17, 11:31   

MacDyver napisał/a:
Natalia, napisz do jakiego urzędu uderzyć coby nie wyrzucili spod wody. Pomierzymy,
spiszemy, zinwentaryzujemy, pobierzemy próbki jakie trzeba - z kim to
załatwić?


Trudno będzie trzeba by było coś spróbować, będę tam jechać w sierpniu to dowiem się co i jak.
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-17, 11:43   

Trochę historii fabryki Cementu w Lubinie, istniejącej obok jeziora Turkusowego.
1
2
3
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-17, 13:28   

Trochę zdjęć:
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-18, 21:20   

Piękna pocztówka gdy jezioro było kopalnią...

   
Daniel'S
Daniel's jak Jack Daniel's


Ubezpiecznie: DAN Silver
Pomógł: 1 raz
Wiek: 103
Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1225
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2013-07-18, 21:28   

Tequas napisał/a:
I obowiązuje na nim całkowity zakaz nurkowania :( nawet znajomości w miejscowym urzędzie nic nie pomogły :(


Ciekawi mnie jaki mandat / grzywna była by za złamanie tego zakazu?
Spod wody i tak by mnie nikt nie wyciągnął :evil:

Swojego czasu czytałem, na forum DTG czy FTN, że ktoś ze szczecińskich nurków stanął przed sądem za nurkowanie na koszach na Miedwiu (kwota nie była oszałamiająca nawet biorąc uwagę, że jest to ujęcie wody pitnej).

Zabrzmi może trochę głupio i nieprzyzwoicie, ale może warto złamać zakaz nurkowania na Turkusowym?
_________________
Chłopaki to są w agencjach, a my jesteśmy młodzi wilcy.
Nurkowanie bez i dekompresyjne, gwałty, rabunki, brawurowa jazda Fiatem Cinquecento 700 ccm
 
   
Jarek Andrzejewski
AdvEAN


Pomógł: 5 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Paź 2012
Posty: 1198
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-18, 21:57   

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody rzecze:

Rozdział 11
Przepisy karne
Art. 127.
Kto umyślnie:
1) narusza zakazy obowiązujące w:
a) parkach narodowych,
b) rezerwatach przyrody,
/.../
– podlega karze aresztu albo grzywny.
_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
   
Jarek Kozłowski


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 524
Skąd: Słońsk
Wysłany: 2013-07-18, 22:02   

MacDyver napisał/a:
Natalia, napisz do jakiego urzędu uderzyć coby nie wyrzucili spod wody. Pomierzymy,
spiszemy, zinwentaryzujemy, pobierzemy próbki jakie trzeba - z kim to
załatwić?


Witam. Akwen znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Udostępnianie Parku dla turystyki, edukacji i rekreacji regulują następujące akty prawne: ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (j.t.DZ.U. 2013 poz. 627 z późn. zm.), zarządzenie nr 30/2012 Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego z dnia 6 lipca 2012r. (02-49-1/12) w sprawie wyznaczenia miejsc i obszarów, na których dopuszczone zostały odstępstwa od zakazów ustanowionych w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody wraz z załącznikiem do zarządzenia "Regulamin Udostępniania Wolińskiego Parku Narodowego".

Generalnie obowiązuje całkowity zakaz nurkowania rekreacyjnego w jeziorze Turkusowym. Art. 15 ust. 1 pkt 17 i 21 w/w ustawy stanowi, że w parkach narodowych zabrania się wspinaczki, eksploracji jaskiń lub zbiorników wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego.

Zgodnie z załącznikiem do w/w zarządzenia zwiedzanie Wolińskiego Parku Narodowego odbywać się może z zachowaniem m.in. następującej zasady regulaminu: "niewędkowanie i nieuprawianie sportów wodnych na jeziorach śródlądowych".

Przykro mi ale tarabanienie do Dyrektora Parku nic tutaj nie pomoże, chyba że ktoś znajdzie się w składzie ekspedycji naukowej mającej na celu zbadanie akwenu i uzyska osobistą zgodę samego Dyrektora.

Za naruszenie zakazu grozi kara aresztu lub grzywny. Nadto można orzec przepadek przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia (tak, tak - sprzętu nurkowego :mrgreen: i to nawet jeżeli nie stanowi własności sprawcy) oraz dodatkowo nawiązkę do wysokości 10000 zł.

Szczegóły dot. udostępniania terenu Parku znajdziecie w Biuletynie Informacji Publicznej Wolińskiego Parku Narodowego.

Pozdrawiam.
   
Daniel'S
Daniel's jak Jack Daniel's


Ubezpiecznie: DAN Silver
Pomógł: 1 raz
Wiek: 103
Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1225
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2013-07-18, 22:19   

No i :booty :wall: .

A miało być tak pięknie, wywiady autografy, wizyty w zakładach pracy...

Nieźle się przyrodnicy obwarowali.
_________________
Chłopaki to są w agencjach, a my jesteśmy młodzi wilcy.
Nurkowanie bez i dekompresyjne, gwałty, rabunki, brawurowa jazda Fiatem Cinquecento 700 ccm
 
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-22, 18:31   

A wyglądało, zanim było jeziorem :)

   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-12-03, 22:54   

Klik
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2014-02-02, 18:27   

W ciągu weekendu troszkę poszperałam w materiałach, więc powrzucam kilka ciekawych rzeczy. Najpierw pocztówki i stare zdjęcia.:
http://fotopolska.eu/Wapn..._Turkusowe.html
Proszę tam zaglądać co jakiś czas, bo co miesiąc - dwa dodają nowe zdjęcia archiwalne.
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2014-02-02, 18:51   

Trochę informacji:
1)Jezioro Turkusowe leży na wyspie Wolin w dolinie Trzciągowskiej, którą z trzech stron otacza morena czołowa tworząca najstarsze i najwyższe jądro wyspy. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym po wyeksploatowaniu przez człowieka złoża kredy. Właśnie pozostałości kredy rozpuszczone w wodzie utworzyły węglan wapnia (CaCO3), który jest przyczyna niespotykanego koloru wody. Promienie słoneczne przechodząc przez wapienną wodę rozczepiane są (jak przez pryzmat) na taką długość fali świetlnej, która ma kolor zielony. Dlatego efekt intensywności koloru wody jest zależny od światła, jego kąta padanie i miejsca obserwatora. Woda nabrana do szklanki jest bardzo czysta i przezroczysta, jej kolor w zbiorniku, to tylko efekt optyczny. Jezioro ma blisko 7 ha powierzchni i 21 m głębokości. Ponieważ poziom morza (pobliska Świna) jest wyżej niż dno jeziora, mamy do czynienia ze zjawiskiem kryptodepresji. Jezioro do lat 80-tych ubiegłego wieku nazywało się "szmaragdowe" bo taki ma kolor - zielony. Turkus ma kolor niebieski, a więc nazwa jest błędna, choć wprowadzona przez szczecińskich kartografów w celu rozróżnienia od szczecińskiego jeziora szmaragdowego leżącego w Puszczy Bukowej i powstałego również po wyrobisku kredy. Nawet tego samego właściciela.

2)
Historia

Historia Jeziora jako obiektu sztucznego powstałego w wyniku działalności człowieka, jest nierozerwalnie związana z eksploatacją złoża wapiennego. Wydobywanie wapna rozpoczęto w XVII wieku, budując jednocześnie piece wapienne do wypalania. W drugiej połowie XIX wieku powstaje w Lubinie (niem.Lebbin) Pomorska Fabryka Cementu Portlandzkiego. Lubin to sąsiednia miejscowość stykająca się z Wapnicą, ale leżąca nad brzegiem Zalewu, gdzie istniał port barkowy. Port ten gwarantował tani bo wodny transport cementu na całe Prusy, a po 1918 roku Niemcy. Istnienie cementowni z intensyfikowało eksploatację złoża, które praktycznie w raz z końcem II wojny było wyeksploatowane. Zajmująca te tereny Armia Radziecka zdemontowała cementownie, a na wyrobisku pompy je osuszające. Położenie wyrobiska w dole otoczonego wzniesieniami morenowymi,spowodowało szybkie - kilku miesięczne - zalanie wodami gruntowymi i powstanie zbiornika z kredowym dnem i bocznymi kredowymi 20 metrowymi ścianami. Po wojnie w latach 50-tych, podjęto roczny trud osuszenia wapiennika, myśląc, że złoże nadaje się do eksploatacji, jednak próbne odwierty wykazały, ze jest wyeksploatowane. Tak pozostało jezioro, obecnie chronione w ramach WPN.
3)W lipcu 2004 roku z powodu silnych wiatrów spadł z wieży kościelnej w Lubinie krzyż połączony z miedzianą kulą, a w niej puszka z wieloma dokumentami z okresu jego budowy 1858 - 1862. Z tych właśnie dokumentów znamy m.in. szczegóły powstania cementowni i działalność charytatywną i społeczną jej właściciela Johannesa Quistorp'a. Nota bene pradziadka ze strony matki Wernera von Braun'a, który w pobliskim Peenemunde skonstruował rakietę V-2, ale później w USA inną Saturna V – która wyniosła człowieka na Księżyc.

4)W bezpośredniej bliskości znajduje się punkt widokowy "Zielonka" skąd rozpościera się panorama na wsteczną deltę Świny, czyli "Krainę 44 Wysp". Przechodząc z Zielonki spacerem przez Woliński Park Narodowy (1500m) znajdziemy się na punkcie widokowym Góra Piaskowa 60 m nad Jeziorem Turkusowym.
Dokładna historia powstania jeziora:

Od drugiej poł. XX w. jeziorko to jest ściśle utożsamiane z turystyką na wyspie Wolin, a przede wszystkim na terenie Wapnicy i Lubinia. Co roku miejsce to odwiedzają tysiące turystów z całego kraju jak i zza granicy, ze względu na walory estetyczne i poznawcze.
5.1. Pochodzenie nazwy obiektu
Ta zastanawiająca nazwa, oficjalnie nadana w 1985 roku, pochodzi od koloru wody tego zbiornika. Turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora. W zależności od nasłonecznienia, węglan wapnia nadaje wodzie barwy w różnych odcieniach zieleni, często nieco odbiegających od turkusowego.
5.2. Antropogeneza i historia
Około 200 lat temu, mieszkaniec Kalkofen/Wapnicy Ludwig Küster odkrywszy na swoim polu pokłady kredowe, wykupił prawa do eksploatacji białego surowca, któregogłównym odbiorcą była Pomorska Fabryka Cementu Portlandzkiego w Lubinie założona w XIX w. przez Johann'a Gottfried'a Quistorp'a. Do 1930 roku, czynnych było siedemnaście małych zakładów wapienniczych zatrudniających około 280 pracowników. Po 1930 roku, zakłady przechodziły ostry kryzys, w związku z tym ich produkcja nie przekraczała 30 tys. ton cementu rocznie. Z powodu ograniczonego zbytu cementu, którego doszukiwano się m.in. w kryzysie rolnym w latach 1927-28, Pomorska Cementownia Cementu Portlandzkiego w Lubinie zatrudniająca około 400 pracowników, zaprzestała produkcji. Z tego powodu zaprzestano również eksploatacji kredy z wyrobiska kredowego w Wapnicy. Przed II wojną światową, kopalnia kredy w Kalkofen/Wapnicy ruszyła ponownie, a wydobycie kredy było zmechanizowane. Po dziś dzień zachowały się tam betonowe elementy kolejki linowej. Później, pod koniec wojny, z powodu braku zbytu kredy kopalnia ponownie stanęła. Głęboki zbiornik kopalni z czasem napełnił się wodą. Gryficka Spółdzielnia Wielobranżowa podjęła się wypompowania wody z zalanej kopalni przez rok. Na dnie znaleziono rodzinę niemieckich topielców, która popełniła samobójstwo w obawie przed nadchodzącym frontem rosyjskim. Znaleziono również urządzenia wiertnicze, wykorzystywane do ponownej eksploatacji kredy przez Państwowy Ośrodek Maszynowy w Wolinie. Kopalnia uznana za nierentowną, zakończyła swoją działalność w 1954 roku. Po kilku latach zbiornik ponownie napełnił się wodą

Tyle historii jak narazie :)

Pozdrawiam serdecznie
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nurkowanie - Szczecin | Sklep Nurkowy Szczecin
Wszystkie prawa zastrzeżone. Powielanie treści zawartych na stronie bez zgody autora jest zabronione.
Administrator Forum Techniki Nurkowania informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za treści wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, nawołujących do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu. Jednocześnie informuje, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14